Новини

Националите загубиха от Швейцария след груби грешки и слабо първо полувреме

© Reuters

Националният отбор по футбол започна със загуба участието си в световните квалификации, отстъпвайки с 1:3 на Швейцария. Срещата на Националния стадион “Васил Левски” затвърди тенденцията България да играе трудно с швейцарците, като продължава да няма успех на собствен терен.

Мачът, който даде начало на квалификацията за Катар 2022, беше дебют за новия национален селекционер Ясен Петров.

Швейцария изкова успеха още до 13-ата минута, когато стигна до три гола. Точни бяха Бреел Емболо, Харис Сеферович и Стефан Цубер. През първата част българските футболисти изглеждаха безпомощно и по чудо не допуснаха още голове.

След паузата Кирил Десподов намали, а през второто полувреме България игра много по-уверено. Въпреки това шансове за нещо повече нямаше.

Селекционерът Петров опита да следва тенденциите, залагайки на постройка с трима бранители – Васил Божиков, Петър Занев и дебютантът Даниел Димов, а по фланговете стартираха Сисиньо и Страхил Попопов. В нападение българският тим разчиташе на Кирил Десподов, Георги Йомов и футболист №1 за последните две години Димитър Илиев.

Още от първата минута българският тим прие играта пред собственото си наказателно поле и трудно минаваше централната линия. Без реална съпротива в изграждането на атаките швейцарците лесно стигаха близо до вратата на Пламен Илиев.

В седмата минута след центриране отляво на Рикардо Родригес Емболо надскочи Петър Занев и вкара с глава.

© LAP.BG

Още преди да успеят да се отърсят от ранния гол българските футболисти допуснаха втори. Това стана в 10-ата минута, точно когато домакините опитаха да се пренесат в предни позиции. Джердан Шакири намери Сеферович с хубаво подаване, Занев отново закъсня и централният нападател на Швейцария вкара втори гол – 0:2.

В 13-ата минута гостите стигнаха до трети гол след поредни груби грешки. Шакири премина необезпокояван по аутлинията и шутира от малък ъгъл, докато Пламен Илиев не се намеси добре, позволявайки топката да рикошира в гредата и да мине зад гърба му. Там на празна врата Цубер вкара.

До отбелязването на трите гола българите си бяха подали само осем точни подавания срещу 123 от страна на гостите.

© LAP.BG

До края на първата част България успя да организира епизодични атаки, но без да застраши швейцарската врата. Футболистите в бяло отправиха само един удар, който беше неточен, а швейцарците се разписаха три пъти с три точни шута.

Агресия в действията на играчите на Ясен Петров също липсваше, като те направиха само шест нарушения за 45 минути.

Секунди след началото на второто полувреме България успя да намали изоставането си. Кирил Десподов отправи хубав изстрел от около 20 метра, с което не остави шансове на Ян Зомер. В ситуацията нападателят получи удар в глезена и трябваше да напусне терена.

© LAP.BG

Влезлият на неговото място Спас Делев, както и появилият се на почивката Атанас Илиев, освежиха българската атака.

Именно Делев създаде опасност в 60-ата минута, когато центрира, а удар с глава на Георги Костадинов беше спасен от вратаря.

Четвърт час преди края отново Делев беше в центъра на събитията. Той влезе на скорост в наказателното поле, но ударът му беше блокиран.

© Reuters

Следващият мач на българския отбор е в неделя (28 март) срещу Италия отново на “Васил Левски”. На 31 март съставът гостува на Северна Ирландия.